Mobilní telefony – esej o vývoji trhu
V současnosti mobilní telefon vlastní téměř každý obyvatel České republiky. Díky marketingovým akcím operátorů se podařilo dostat na přední místa nejen v Evropě, ale i na celém světě. Pravděpodobně se penetrace (počet mobilních telefonů na 100 obyvatel) dostane přes magickou hranici 100, jelikož nemalá část obyvatel již nyní vlastní víc jak jednu SIM kartu. Operátoři jsou si vědomi, že doby, kdy těžili z nárůstu mobilních telefonů jsou nenávratně pryč, a proto hledají nové způsoby, jak udržet výši současných příjmů.
Přesouvají proto svůj zájem z oblasti volání do oblasti internetu a zábavy. Nabízejí připojení k internetu (např. bezdrátové technologie GPRS, CDMA), což bylo dlouhou dobu dominantou pevných či kabelových poskytovatelů internetu.
V oblasti zábavy již dnes můžeme vidět v mnoha nových televizních pořadech či soutěžích možnost pomocí mobilního telefonu hlasovat v nějaké anketě či přímo ovlivňovat pořad samotný, kupříkladu ovlivnit složení soutěžících.Toto můžeme učinit jednak telefonátem či posláním SMS. Obě tyto možnosti mají jedno společné: jsou účtovány zvláštním tarifem se zvýšenou cenou. Tento způsob je jednou z možností, jak si mohou společnosti zajistit nemalé finanční prostředky.
Další možností je posílání tzv. MMS či melodií. MMS jsou zvláštní typ SMS, jejíž součástí jsou fotografie pořízené patřičně vybaveným mobilním telefonem. Tyto MMS jsou výrazně dražší než standardní SMS. Již delší dobu mobilní operátoři nabízejí svým zákazníkům zaslání informací z různých odvětví, například jízdní řády, počasí, zpravodajství, kultura, vtipy, či možnosti ubytování.
Ve vzdálené budoucnosti se nejen v ČR uplatní technologie Bluetooth. Jde o integrování počítačů, mobilních telefonů, automobilů a domácích spotřebičů do jednoho systému. Pomocí mobilních telefonů si například v autě zapneme mikrovlnou troubu nebo ústřední topení. Analogicky i počítačem připojeným k internetu kdekoliv na světě. Bluetooth ve fyzické podobě je čip, který bude zabudován v kompatibilních spotřebičích. V současnosti v USA se již dají koupit mobilní telefony s tímto čipem. V české republice Bluetooth bude zřejmě za několik let, jelikož zde není zatím prostor pro tuto technologii, jak z důvodů finančních, tak i z neochoty nemalé části obyvatel takto výrazně si nechat ovlivňovat vlastní byt odkudkoliv na světě. Svůj díl má i nedůvěra v tyto technologie.
Mobilní telefon se bude čím dál tím stávat přístrojem, který bude ztrácet svou původní funkci telefonování. Stane se (či se již stává) fotoaparátem, rozhlasovým přijímačem, televizí, bude měřit tep a tlak krve. Vytlačí tak přístroje, které dnes považujeme za samozřejmé a „věčné“ v dnešní podobě.
Trh a vývoj mobilních telefonů je velmi razantní a málokdo ví, jaká bude situace za 10 či 15 let. Vždyť tomu není tak dávno, kdy jsme měli mobilní telefony neforemného tvaru, s téměř žádnými funkcemi a plnily pouze jediný účel, který jim byl dán svým tvůrcem, a to slyšet kdekoliv bez omezení pohybu volaného účastníka. Málokdo tušil, jaký fenomén tento maličký přístroj v posledních 10 letech nejen u nás vyvolá.
Česká republika má paradoxně svým časovým zpožděním v přebírání nových technologií výhodu. Při příchodu na náš trh jsou již odstraněny chyby v prvních verzích a cena těchto přístrojů je již podstatně nižší než na začátku světového prodeje v USA nebo Japonsku.