Svíčky – historie a výroba
Svíčky
Osnova: 1) Historie svíček
2) Atmosféra svíček
3) Druhy svíček
4) Složení svíček
5) Výroba svíček
Resumé:
Přestože svíčky díky elektřině dávno nepatří k životním nezbytnostem, dokážou výtečně zpříjemnit okolní prostředí. Hřejivý plamínek svíčky během okamžiku změní náladu v místnosti a navodí pokojnou, ničím nerušenou atmosféru, jakou elektrické světlo nikdy nevytvoří. Svíčky jsou důležitou součástí mnohých kulturních a náboženských oslav a v rozmanitých podobách se zapalují už po staletí. Římané a staří Egypťané vyráběly svíčky ze lněného vlákna obaleného pryskyřicí a voskem a do devatenáctého století byla většina svíček zhotovována z loje, který se získával z hovězího sádla. Lojové svíčky neobyčejně čadily a kromě toho i nepříjemně páchly. V devatenáctém století se z loje začal oddělovat stearin a ten se pak používal ke ztužování ostatních tuků. Svíčky s přídavkem stearinu hořely déle a nešířily kolem sebe nežádoucí zápach. K lepší kvalitě svíček dále přispěl přídavek parafínu, který se získával z uhlí a rašeliny. Parafín a stearin jsou hlavními součástmi při výrobě svíček i v dnešní době, a stejně tak i technika výroby zůstává už po léta stejná. Rozšiřující se nabídka voskových barviv, vůní a dalších přísad však v dnešní době proměňuje výrobu svíček ve vzrušujícího koníčka.
Díky své nekonečné mnohotvárnosti dokáží svíčky ozvláštnit jak přísně tradiční, tak i volně uspořádané interiéry. Krásně působí uprostřed útulného obývacího pokoje, klasické jídelny, stejně jako rustikálně zařízené kuchyně. Svícen postavený na jídelním stole nebo skupina rozsvícených svíček na konferenčním stolku zcela promění své okolí. Zdobení svíčkami je tvůrčí a povznášející činnost a současná bohatá nabídka vhodných doplňků jistě poskytne potřebnou inspiraci.
Podobně jako v průběhu roku proměňují rostliny a živočichové a rostliny nám podle barvy svých květů a ostatních částí napovídají, jakou roční dobu právě prožíváme, můžeme i svíčky vybrat a zkombinovat tak, aby vytvářely a oslavily proměny času. Je možné buď koupit svíčky ve tvaru různých květů, listů a plodů, které symbolizují atmosféru jednotlivých částí roku, nebo sáhnout po některém z jednoduchých nápadů, jak svíčky přizdobit, aby odpovídaly dané roční době.
Všeobecně platí, že svíčky se mají spíše skladovat v horizontální poloze, nestane se však nic hrozného, když budou uloženy vertikálně, pokud budou těsně naskládány v krabici. Nejdůležitější požadavek je, aby svíčky nebyly vystaveny přímému slunečnímu světlu, protože by mohly změknout a jejich barvy by vybledly.
Druhy svíček: tažené svíčky – základní, nejstarší a tradiční typ svíčky je svíčka vyrobená technikou namáčení. Tímto způsobem se svíčky vyráběly po staletí. Výrobní postup spočívá v tom, že se připravený knot opakovaně namáčí do roztaveného vosku. Po každém namočení se vosk nechá zaschnout a postup se opakuje. Svíčka postupným namáčením nabývá na objemu a tvaruje se. Výsledné svíčky mohou být dlouhé, štíhlé, elegantní, zúžené směrem k hornímu konci, ale také krátké a poměrně silné.
Lité svíčky – až počátku devatenáctého století se většina svíček vyráběla tažením, než se objevil stearin. Zjistilo se, že zvyšuje srážlivost vosku, a díky tomu vznikl nový způsob výroby svíček, totiž odléváním do forem. Nejprve se odlévaly pouze jednoduché válcovité tvary, v pozdější době se objevují i tvary složitější. Stearin rovněž omezuje odkapávání vosku.
Lité tvarované svíčky – litím rozpuštěného vosku lze svíčkám dávat ty nejpodivuhodnější tvary. Mezi nejoblíbenější patří svíčky, které napodobují objekty z přírody, které jsou ve své přirozené podobě každému známé, ale ve formě svíček jsou poněkud neobvyklé. Například svíčky ve tvaru šišek, kaštanů, listů nebo ptačích per. Existují i svíčky na různá žertovná témata nebo v podobě figurek z dětských kreslených seriálů.
Svíčky z včelího vosku– včelí vosk má jedinečné a neobyčejné vlastnosti. Nejen že při hoření překrásně voní, ale navíc má od přírody překrásnou medovou barvu, která svíčce dodává zvláštní kouzlo. Není o mnoho dražší než parafin a jeho velkou výhodou je, že hoří pomaleji, a tím prodlužuje životnost svíčky. Včelí vosk se většinou objevuje ve formě plátů. Ty mají zlatavou barvu, ale můžete dostat i vosk obarvený modře nebo v pastelových odstínech obou zmíněných barev.
Parfémované svíčky – vedle svíček s přírodní vůní lze rovněž koupit svíčky obsahující vonné esence, které se při hoření uvolňují a naplňují okolní vzduch svou vůní. Vůní existuje nesmírné množství, od smyslných či romantických až po zklidňující. Můžete najít i aroma s povzbuzujícím, občerstvujícím nebo čistě praktickým účinkem.
Plovoucí svíčky – vosk ve vodě plave a této vlastnosti lze využít jako dekorativního prvku. Plovoucí svíčky mívají buď jednoduchý kruhový tvar, nebo jsou odlévány do tvaru květů se širokými korunními lístky. Ty vypadají na vodě zvlášť pěkně. Můžete koupit i plovoucí svíčky s mořskou tématikou například ve tvaru rybiček nebo mušlí.
Gelové svíčky – v porovnání s tradičními vosky je práce se svíčkovým gelem daleko snazší a čistší. Potřebné množství hotového polotovaru nastřiháte nůžkami nebo natrháme ručně. Na rozdíl od parafínu, jehož odstíny schnutím blednou, si obarvený gel věrně zachová barvu, jakou měl v roztaveném stavu. Bez ohledu na návrh svíčky je základní postup vždy stejný. Výsledky se liší barvami, vůněmi, obaly a výtvarnými kompozicemi dosaženými pomocí různých vložek. Svíčkový gel není vosk. Vyrábí se podobně jako parafín z uhlovodíků, avšak namísto tuhosti a kompaktní bělosti dosahuje měkké rosolovité konzistence a čirosti křišťálu. Nový materiál má oproti tradičním voskům dvě velké výhody. Za prvé hoří 3krát až 4krát pomaleji, což značně snižuje finanční náklady. Za druhé se pyšní průhledností, která nám umožňuje vytvořit vskutku nádherné kreace, jež vyhlížejí zcela jinak než klasické voskovice.
Nebezpečné materiály ve svíčkách jsou hořlavé, nízkotavitelné, podléhající rozkladu a při zahřátí buď zapáchající, nebo vylučující škodlivé výpary. Například: vše obsahující cukr, sušené květiny a byliny, preparovaní živočichové, vše z papíru, drobnosti z plastů, drobnosti z gumy a kaučuku, drobnosti ze dřeva.