Křečík džungarský
Křečík džungarský
Phodopus sungorus
Křečík džungarský pochází z Mongolska a přilehlé oblasti Sibiře a Mandžuska. Žije v Pelyňkové stepi, suché a travnaté oblasti s písečnými dunami. Délka jeho těla je 6-10cm, délka ocasu je 1cm, váží 20-40g.
Hřbet je šedý až růžově šedý, někdy s tmavším pruhem srsti, břicho, tváře a ocas jsou bílé, ušní boltce vně černé. Samička má většinou světlejší zbarvení, sameček má zbarvení tmavé. Ve volné přírodě se křečík živí semeny a jinými částmi rostlin. Naplní si lícní torby různými semeny a transportuje je do svých nor. Tam obsah torby vyprazdňuje předními končetinami. V zimě upadá křečík během dne do strnulého stavu, snižuje látkovou výměnu, a šetří energii. V zajetí se křečík živí připravenou směsí semen, ovocem, zeleninou, volně rostoucími rostlinami. Každý den by měl dostat čerstvou vodu. Křečík je velmi hravý, proto by měl mít velkou klec a každodenní hru mimo klec. Piliny by se měly měnit jednou týdně. Je to velmi čistotné zvíře, čistotnější je samička.
Křečci koušou jenom, když jsou vyděšení. Křečík džungarský se dá velmi snadno ochočit, ale na rozdíl od křečka zlatého, se jím musíte každý den zabývat. Můžete chovat více džungarských křečků v jedné kleci. Křeček může mít až deset mláďat, která se rodí 16 dní po páření. Dožívá se dvou nebo tří let, občas i více.