Lesní hospodářství – současná struktura
STRUKTURA LESŮ ČESKÉ REPUBLIKY
Lesy v České republice (2,64O mil ha) se dělí dle formy vlastnictví na lesy soukromé – nejčastěji navrácené původním majitelům dále lesy státní – Lesům ČR patří v současnosti 1,25 milionu ha lesů, co činí asi 4O % jejich rozlohy. Existují také lesy obecní a jedná se i o restitucích lesů církevních. Z ekologického hlediska mají nejzachovalejší formu lesy, které před znárodněním patřili do soukromého vlastnictví a využívali se spíš pro lov a odpočinek, než pro těžbu dřeva. V skupinách těchto lesů lze najít skutečně nejstarší zachovalé lesy na území republiky. Naopak asi nejvíc zničeny jsou bývalé lesy obecní, kde byli často stromy těženy před svým dozráním, vysazovány k dané lokalitě nevhodné kultury, které pak neměli zdravý růst a dodnes brzo odumírají.
Na základě smlouvy s majitelem lesa v lesích hospodaří lesní akciové společnosti, které byli privatizovány většinou ve druhé vlně kupónové privatizace. Patří jim pouze movitý a nemovitý majetek, jako jsou manipulační sklady, bytový fond, některé myslivny a hájovny, těžební mechanizmy a další technika. Lesní společnosti mohou přitom pracovat pro města a obce, pro soukromé vlastníky nebo pro lesy České republiky. Můžou se taky zabývat jinou libovolnou činností, která nemusí mít nic společného s lesnickou prací – nákupem, prodejem a zpracováváním dřeva, nabídkou různých služeb.
FINANCOVÁNÍ NEKOMERČNÍCH ČINNOSTÍ
Lesy nejsou pouze předmětem vlastnictví, státního nebo soukromého. Jsou také nezbytnou součástí krajiny a jejího ekosystému, proto je třeba státem regulovat těžbu dřeva, obnovování a udržování lesů, a je tedy nutný i určitý příliv investic ze státního rozpočtu. Stát například kontroluje vývoz dřeva formou vývozních licencí. V určitých lokalitách – v chráněných oblastech nebo národních parcích jsou těžba i jiné umělé zásahy do lesů omezeny nebo zakázány. Existuje také řada našich a nadnárodních nadací poskytujících půjčky nebo prostředky na obnovu původního rázu krajiny, a také na její záchranu. V imisních oblastech Lesy České republiky financují pěstební činnost. Prostředků je však málo a tyhle činnosti nejsou pro lesní akciové společnosti příliš lukrativní. Jako příklad lze uvést a.s. Krušnohorské lesy Teplice v Čechách. Za pěstební činnost inkasovali loni od Lesů ČR 11O mil. Kč, za málo kvalitní dřevo s vysokým podílem listnáčů jen 6 mil. Kč – i oni se proto orientují i na jiné aktivity, např. stavební a strojírenskou výrobu či obchodování s dřevem jiných subjektů. Jejich celkové tržby loni činili 87O mil. Kč, z toho jen 47 % pocházelo z lesnické činnosti. Nákladová rentabilita nepřesáhla 5%.
Lesy také slouží k účelům obrany státu, k vzdělávání, k léčebným pobytům a dalším činnostem, které spadají pod příslušná ministerstva.
NÁHRADNÍ DŘEVINY
V ekologicky značně zničených oblastech se v minulých letech prosazovalo pěstění tzv. náhradních dřevin, které měli podpořit obnovu lesních kultur a které nesloužily k reprodukci. Tyto činnosti také financoval stát přes Lesy ČR, v současnosti však usoudili, že imisní zátěž se v republice zásluhou celkového snížení výroby snížila natolik, že bude možno vysazovat opět normální produkční dřeviny – jako smrk ztepilý, buk, modřín. Lesním akciovým společnostem, které se zabývali pěstěním náhradních dřevin tak vzniká obrovský neproduktivní majetek, protože na ně ztratili odbyt.
LESY ČESKÉ REPUBLIKY
Tato organizace se sídlem v Hradci Králové spravuje dnes většinu státních lesů. Menší část spadá pod Ministerstvo životního prostředí (národní parky), ministerstva obrany, školství a průmyslu a obchodu. Patří jim kromě půdy a porostů také část lesní infrastruktury, jako cesty, hájovny, myslivny. V nich sídlí nižší výkonné složky Lesů ČR – oblastní inspektoráty a lesní správy, které vykonávají dozor v lese.
Na základě výběrového řízení Lesy ČR určují lesní akciové společnosti, s kterými uzavírají smlouvu na obstarávání veškerých činností v lese. Mezi ně patří zalesňování, ošetřování porostů, výchovné zásahy, těžba podle lesního hospodářského plánu. Akciové společnosti, vzniklé vesměs transformací jednotlivých lesních závodů, nyní hospodaří na 7O% rozlohy lesů spravované Lesy ČR. Zbylou plochu obhospodařují různé soukromé firmy, většinou vzniklé rovněž z bývalých lesních závodů, u nichž byla uplatněna metoda přímého prodeje.
TRH DŘEVA
Největší výdělky lesním společnostem přináší možnost nákupu dřeva na pni, tj. v okamžiku odříznutí dřeva od pařezu. V minulém roce se však tyto výdělky vlivem prudkého poklesu cen dřeva značně snížily. Pokles kromě recese v Evropě zapříčinil také přebytek dřeva, daný nutností zpracovávat dřevo z kůrovcové kalamity v ČR. Objevili se však nové odbytové možnosti především na trhu Severní Ameriky, kde bylo rozhodnuto o značném snížení objemu těžeb. Největší problémy jsou na s odbytem dřeva horší kvality pro průmysl papíru a celulózy. Vlivem zahraniční konkurence naše celulózky přestaly od našich lesních závodů nakupovat. Ceny vlákninového dřeva tak poklesly i pod 6OO Kč za kubický metr. Poněkud lepší je situace na trhu kulatiny, kde po loňském poklesu dnes ceny kulatiny víc odpovídají realitě.
POUŽITÁ LITERATURA
Ekonom, číslo 1 a 12 / 1994