Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS)
Hospodářské společenství západoafrických států
Economic Community of West African States (ECOWAS)
Communauté économique des États de l’Afrique de l’Ouest (CEDEAO)
Je regionální hospodářsko-politická organizace západoafrických zemí založená 28. května 1975.
Vznikla na základě Smlouvy z Lagos, kterou podepsalo 15 zakládajících zemí (Benin, Burkina Faso, Côte d’Ivoire, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Libérie, Mali, Niger, Nigérie, Senegal, Sierra Leone, Togo), včetně Mauretánie, která v roce 2000 vystoupila. Nyní má opět 15 členů, protože v roce 1976 přistoupily Kapverdy.
Je jedním z pilířů afrického hospodářského společenství. Jeho cílem je podporovat ekonomickou integraci a rozvíjet společenskou, politickou a rozvojovou spolupráci členských států. Existuje zde volný pohyb zboží a lidí.
Tato mezinárodní organizace byla založena za účelem dosáhnout “kolektivní soběstačnosti” členských států pomocí vytvoření ekonomické a měnové unie a jednotného obchodního bloku. Protože byl ale postup k tomuto cíli velmi pomalý, byla zakládající smlouva 24. července 1993 revidována smlouvou z Cotonou, kterou mělo být směřováno k volnější spolupráci.
Hlavními institucemi jsou Komise ECOWAS, Parlament a Fond pro spolupráci, vyrovnání a rozvoj. ECOWAS Fond byl v roce 2001 přetvořen na ECOWAS Banku pro investice a rozvoj.
Soudní dvůr právně vznikl v roce 1996. Jurisdikce soudu je zakotvena ve článcích revidované smlouvy a zahrnuje řešení sporů mezi státy ohledně interpretace revidované smlouvy a porušování základních lidských práv. Dvůr také poskytuje ECOWAS Radě odborné posudky k právním záležitostem.
Současným prezidentem komise je od roku 2007 Dr. Mohamed Ibn Chambas z Ghany. Prezidentem ECOWASu je od roku 2008 Umaru Yar’Adua z Nigérie.
Oficiálními jazyky jsou francouzština, angličtina a portugalština. Sídlo organizace se nachází v Abuje v Nigérii.
Rozloha: 5,112,903 km2, obyvatelstvo: 251,646,263 (2006), HDP (PPP) per capita: 7 890 USD (2005)
Dosažené úspěchy
Západoafrická měnová a ekonomická unie (UEMOA) je celní a hospodářská unie mezi některými členy ECOWASu. Její součástí je i společná měna CFA frank. Byla založena v roce 1994 mezi těmito zeměmi: Benin, Burkina Faso, Côte d’Ivoire, Mali, Niger, Senegal a Togo. V roce 1997 se osmým členem stala Guinea-Bissau. Byl vytvořen společný trh a zaveden společný celní sazebník.
Západoafrická měnová zóna (WAMZ) zahrnuje skupinu 5 zemí z ECOWAS (Gambie, Ghana, Guinea, Nigerie a Sierra Leone), které k 1. prosinci 2009 plánují zavést společnou měnu ECO. WAMZ byla založena v roce 2000 jako protiváha k CFA franku.
–> Cílem je spojit UEMOA a WAMZ a vytvořit jedinou měnovou oblast v západní Africe (ECOWAS).
?? UEMOA (CFA frank)
?? WAMZ (Eco)
?? Pouze ECOWAS
Regionální bezpečnostní spolupráce
Členové ECOWAS podepsali v roce 1990 protokol o neútočení a také dvě předchozí úmluvy z let 1978 a 1981. Podepsali také Protokol o pomoci při vzájemné obraně z roku 1981, který vedl ke zřízení Spojených ozbrojených sil společenství. V roce 1999 byl podepsán Protokol týkajícího se prevence konfliktů, udržování míru a bezpečnosti
Oddělení pro udržování míru a bezpečnosti
Zabývá se veškerými otázkami, které se týkají míru a bezpečnosti v daném regionu.
Pozorovací a monitorovací centrum (pro předběžné varování)
Je zodpovědné za sledování a kontrolování míru a bezpečnosti v daném regionu, což zahrnuje i dodržování lidských práv a politické otázky. Hlavním cílem je prevence konfliktů.
Oddělení humanitárních záležitostí
Bylo založeno v roce 2000 po podepsání protokolu týkajícího se prevence konfliktů, udržování míru a bezpečnosti v roce 1999. V roce 2007 bylo sloučeno s oddělením sociálních věcí.
Má dva hlavní útvary: Útvar pro řešení katastrof a ECOWAS tým pro naléhavé reakce, který se účastní mírových operací.
Oddělení politických záležitostí
Podporuje lidská práva, demokracii, mír a stabilitu, zejména tím, že realizuje příslušné protokoly.
Oddělení obrany a bezpečnosti
Je zodpovědné za plánování a řízení mírových misí ECOWAS.
Monitorovací skupina ECOWAS (ECOMOG)
ECOMOG jsou západoafrické všestranné ozbrojené síly (mírové jednotky), které založili členové ECOWAS v roce 1990. Jedná se o formální dohodu, že jednotlivé armády spolu budou spolupracovat. Jeho základ tvoří nigerijské ozbrojené síly a její finanční zdroje, podporou jsou jednotky ostatních členských států.
V rámci ECOMOG byl vytvořen Stálý zprostředkovací výbor.
ECOMOG zasahovala například v občanské válce v Libérii v letech 1989-96. Síly ECOMOGu byly rozmístěny také v roce 1997 v Sierra Leone a v roce 1999 v Guinea-Bissau, aby kontrolovaly konflikt a v případě Sierry Leone, aby potlačily povstání.
V roce 2001 bylo naplánováno rozmístění jednotek podél hranic Guiney a Libérie, z důvodu sporů ve vládě a nedostatku prostředků k tomu nakonec nedošlo.
V roce 2003 byla kvůli tlaku USA vytvořena mise ECOMIL, která měla zastavit okupaci města Monrovia v rámci druhé liberijské občanské války. Jelikož se od počátku jednalo o dočasnou misi, byla později nahrazena misí OSN.
Zdroje:
http://www.businessinfo.cz/cz/sti/benin-zahranicne-politicka-orientace/3/1001416/
http://www.amsp.cz/htmlText_detail.aspx?htId=235&pageId=19
http://en.wikipedia.org/wiki/Economic_Community_of_West_African_States
http://en.wikipedia.org/wiki/ECOMOG
http://www.czefrica.com/regionalni-organizace/hospodarske-spolecenstvi-zapadoafrickych-statu-ecowas.html
http://www.celysvet.cz/ecowas.php
http://www.zemepis.com/ecowas.php